In today's modern age, where life can be hectic and fast-paced, it seems natural to purchase items at a super market or big box store to save time. With many food items being mass produced, it may seem like purchasing these items from a store is more cost-effective than producing them ourselves, but this does not apply to every item in your grocery cart. There are many items that cost less to produce than it would to buy it directly from your local grocer. Here is a look at five items on your shopping list that cost more to buy than produce at home.

SEE: Groceries You're Wasting Your Money On

Bread
One of the most affordable pantry staples that you can make at home is freshly made bread. According to the United States Department of Labor, the cost of a pound of white bread in the U.S. in 2012 is roughly $1.94. Meanwhile, you bake fresh bread for less than a dollar, and you don't even need a bread maker. Just find a baking pan, some yeast flour and other basic kitchen staples. After a couple hours you have fresh bread without a lot of effort.

Herbs
Another pantry item that is cheaper to produce at home than purchase at the store are herbs such as basil, rosemary and oregano. At the grocery store, a package of basil typically costs between $5 to $10, while a half ounce of fresh rosemary and oregano typically sells for $2 per half ounce container. Growing these herbs at home will help save you considerable money if you use herbs frequently in your cooking. Seeds packets with a quantity of 100 seeds can be purchased for as little as $2 and can provide herbs for a considerable amount of time.

Tree Fruits
If you are lucky enough to have fruit-bearing trees on your property, take full advantage. While a pound of apples retails for $1.50 or more in the grocery store, a fruit bearing tree can cost as little as nothing, if you live on a property where there was already fruit-bearing trees. If you wanted to add your own apple or peach trees to your property, you would easily recoup your investment money within just one harvest.

Lettuce
Another item that is cheaper to produce than purchase at the market is lettuce. The average cost per head of lettuce at the grocery store is $1.75. Meanwhile, you could grow your own lettuce with a $2 package of seeds, and enjoy lettuce for months. When you compare the long-term cost of $2 against the weekly cost of a head of lettuce at $1.75, it makes sense to grow your own.

Bell Peppers
Bell peppers are another produce item that is much cheaper to grow than to purchase at the store. Bell peppers cost on average $1.50 each at the grocery store. Alternatively, you could purchase a bell pepper starter kit for $1 at a local nursery and in a couple of weeks you will have your own supply of bell peppers. Compare the cost of several bell peppers versus what you will receive from your pepper kit and it makes sense financially to take the old-fashioned route and grow your own.

The Bottom Line
While buying your produce and baked goods from the grocery store may save you time, it is not always the most cost-effective route to go. Fruit and vegetable seeds are not expensive, and bread can easily be crafted from pantry staples most people have on hand at home. Rather than continuing to spend more than is necessary at the supermarket, producing your own food at home may be the more budget-friendly option.

SEE: 22 Ways To Fight Rising Food Prices

Related Articles
  1. Budgeting

    Trunk Club Review: Is It Worth It?

    Take a close look at one of the best-known online clothing services in the country, and determine whether it's a good fit for your style and budget.
  2. Budgeting

    HelloFresh Review: Is It Worth It?

    Discover one of the world's most successful meal subscription services, and learn more about how the service operates and what it costs.
  3. Budgeting

    Beer of the Month Subscription Review: Is It Worth It?

    Learn how you can get access to some of the best craft beers produced in the world, delivered right to your front door every month.
  4. Budgeting

    Just the Right Book Review: Is It Worth It?

    Take an in-depth look at Just the Right Book, a subscription service that delivers personalized book selections based on your reading history and preferences.
  5. Entrepreneurship

    ‘Happy Birthday to You’ Belongs to Everyone Now

    A class action lawsuit over the copyright to the iconic American song “Happy Birthday to You” ends by placing the ubiquitous ditty in the public domain.
  6. Investing News

    Who Does Cheap Oil Benefit? See This Stock (DG)

    Cheap oil won't benefit most companies, but this retailer might buck that trend.
  7. Budgeting

    The Honest Company Bundles Review: Are They Worth It?

    Learn more about The Honest Company and its bundle subscription services, which deliver discounted diapers, formula and other baby products to your doorstep.
  8. Budgeting

    Blue Apron Review: Is It Worth It?

    Read about one of the top meal-kit delivery services in the United States, and learn more about what it offers and how much it costs.
  9. Stock Analysis

    JCPenney's Path To Profitability (JCP)

    Learn about what J.C. Penney's management team has been doing to profitably grow its business as the company recovers from years of revenue declines.
  10. Home & Auto

    The Latest Airbag Recalls: What to Do

    The latest warnings are from Honda/Acura and Dodge. How to look up your car – and what to do if you find it on the recall list.
RELATED FAQS
  1. How does a cost-of-living adjustment (COLA) affect my salary?

    Some companies build salary adjustments into their compensation structures to offset the effects of inflation on their employees. ... Read Full Answer >>
  2. Where can you buy NetSpend reload packs?

    You can only purchase NetSpend reload packs at Giant Eagle, Albertsons, Roundy's and Pathmark supermarkets. NetSpend cards ... Read Full Answer >>
  3. What does marginal utility tell us about consumer choice?

    In microeconomics, utility represents a way to relate the amount of goods consumed to the amount of happiness or satisfaction ... Read Full Answer >>
  4. What are some common ways product differentiation is achieved?

    There are many ways to achieve product differentiation, some more common than others. Horizontal Differentiation Horizontal ... Read Full Answer >>
  5. What is the difference between an OEM (original equipment manufacturer) and a VAR ...

    An original equipment manufacturer (OEM) is a company that manufactures a basic product or a component product, such as a ... Read Full Answer >>
  6. Is the retail sector also affected by seasonal factors?

    Generally speaking, the retail sector is highly seasonal. Almost invariably, sales in the retail sector are highest in the ... Read Full Answer >>
Trading Center