Taking a road trip across the United States offers an alternative to flying that can be more fun and, often, less expensive. If your point of origin and destination are not located near major airports that offer an abundance of cheap flights, then the price of an airline ticket can be steep. Although oil prices affect both flying and driving costs, their correlation with the price of filling up your vehicle is much more pronounced. With the price of oil low, it might be a good time to get behind the wheel and explore the United States.

The following analysis compares the cost of a road trip from New York City to Los Angeles in 2016 to the cost of making the same trip in 2015. Expenses considered include gas, food and lodging.

Gas Prices

New York to Los Angeles covers 2,800 miles. Even if you're driving a hybrid, the trip requires many stops at gas stations to fill up. To make things simple, assume that you are driving a Toyota Camry, which gets about 35 miles per gallon on the highway and 25 in the city. Since the trip is almost all on the highway, also assume that you'll get 35 miles per gallon. In this case, the trip requires 80 gallons of gas.

The price of gas varies in different parts of the country, so national averages must suffice to estimate fuel costs for a cross-country trip. In July 2015, the average cost for a gallon of regular-grade gasoline was $2.79. As of July 2016, its average cost was $2.23. Therefore, the cost in gas to drive from New York to Los Angeles in a Camry has dropped from $223.20 to $178.40.

Food Prices

The cost of food can vary greatly on a cross-country trip. Stopping for meals at expensive steakhouses, for instance, imposes much steeper costs than packing coolers full of sandwiches and making an occasional splurge at McDonald's.

Regardless if you are fine dining or filling your belly on a budget, food costs in the United States have risen by only 0.3% from summer 2015 to summer 2016. Assuming a seven-day drive — easily enough time to get from New York to Los Angeles and make some stops along the way — and three meals per day at a base price of $10 per meal, your food costs for the trip rose from $210 in 2015 to $216.30 in 2016.

Lodging Prices

The biggest determinant of lodging prices is how you pace the trip. Putting the pedal to the metal and rotating drivers so that you make progress around the clock and arrive in two days without stopping yields lower lodging costs than stopping at landmarks every day and turning in for a good night's sleep.

For an apples-to-apples comparison from 2015 to 2016, again consider a seven-day trip in which you spend six nights at hotels. The average hotel room cost $121 per night in June 2015 and $126 per night in June 2016. Your lodging costs, then, increased from $726 to $756.

Frugal cross-country road-trippers can mitigate lodging costs by staying at discount motel chains, such as Motel 6, or camping along the way. You can control what you pay for lodging to a large degree by choosing your accommodations carefully.

Total Trip Costs

Adding up the cost of gas, food and lodging, a typical road trip from New York to Los Angeles actually has decreased slightly in price, from $1,159.20 to $1,150.70, between 2015 and 2016. A moderate decrease in gas prices more than cancels out slight increases in food and lodging costs.

Again, dozens of variables exist that determine the cost of a road trip across the United States. The analysis above considers a hypothetical trip with a familiar starting and ending point, and uses broad averages for common costs incurred along the way. The most important takeaway is that the cost of a road trip has not changed materially from 2015 to 2016. With gas prices still lower than they have been for much of the 21st century, 2016 is a good time to drive, or ride, around the United States.

Want to learn how to invest?

Get a free 10 week email series that will teach you how to start investing.

Delivered twice a week, straight to your inbox.